Karbondioksit Co2 Söndürme Cihazları

C02 Karbondioksitli Söndürme Sistemleri

Karbondioksitli söndürme sistemleri, ateş ile fazlaca ısınan havanın soğutulması özelliğiyle hala en çok tercih edilen sistemlerden birisidir. Yangının oksijen ile teması sonucu yayılmasını önleyen bu sistemler, hızlı sonuç alarak mal kaybını minimize etmektedir.

 

Otomatik karbondioksitli söndürme sistemleri devreye girdiği zaman ortamda bulunan insanların hızlıca mekanı terk etmeleri gerekirken, manuel sitemleri kullanacak söndürme ekiplerinin önlem alarak söndürme eylemine başlamaları çok önemlidir. Bu yüzden söndürme ekiplerinin, hem kendi sağlıkları hem de kurtarılacak canlıların sağlığı için mutlaka eğitimli olması gerekir.

 

Havadaki azot ve oksijenden daha ağır olması sebebiyle baskılayıcı olmakta, alevlerin üstünü örtmektedir. Renksiz ve kokusuz olması, elektrik iletkenliği bulunmaması gibi özellikleri sayesinde yangının seri bir şekilde bertaraf edilmesine önemli katkı koyar. Bölgesel başlayan yangınların kontrol altına alınması anlamında en hızlı tepki veren ve en etkili sonuç alınan sistemler karbondioksitli söndürme sitemleridir.

İçinde bulunduğumuz ekibi ve yılların sektör tecrübesini ileriye taşımak için çalışıyoruz. - Firma Sahibi

Co2 Karbondioksit Söndürme Cihazları

 

Co2 Yangın Tüpü Fiyatları

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümleri açısından, hemen hemen her binada bulundurulan Co2 yangın tüpü fiyatları, piyasadaki rekabetin çok olması nedeniyle oldukça ucuzdur. TSE standartları baz alınarak üretilen ve doldurulan bu tüpler küçük ölçekli işyerlerinde bulundurulması zorunlu olan söndürme gereçleridir.

Sıkıldığı bölgede oluşturduğu toz bulutu ile oksijeni baskılayan ve alevlerin güçsüzleşmesini sağlayan karbondioksitli söndürme sistemleri, yeniden dolum anlamında müşterilerimizin bütçesini zorlamamaktadır. Piyasadaki uygun gazlardan biri olarak kurtardığı ürün veya materyal, dolum masrafı ile kıyaslanamaz.

Dökülmeyen elektrostatik kırmızı boya ile renklendirilen CO2 yangın tüpleri, kendiliğinden boşalmasını engellemek için emniyet vanaları ile korunmaktadır. 50 bar ile çalışan yangın tüpleri içeriğindeki karbondioksit yangını kısa zamanda kontrol altına alabilmektedir.

Piyasada 2, 5, 10 ve 30 kilogramlık tipleri bulunan CO2 yangın tüpleri, elle taşınabilir. Daha ağır ölçekli olanların ise arabalı söndürme sistemlerine montajı söz konusudur. Ağır olan tüpler 250 bar ile test edilmektedir.

Co2 Yangın Tüpü Kullanma Talimatı

İnsan sağlığı açısından risk teşkil edebilecek nitelikte olduğu için Co2 yangın tüpü kullanma talimatını, özellikle kullanacak personel tamamıyla bilmelidir. Emniyet valfının nasıl açılacağını, püskürtmenin nasıl sağlanacağını, rüzgar yönü ve hızı hesap edilerek, hava sirkülasyonuna göre insan sağlığını tehlikeye atmadan nasıl kullanılacağını, gaz tamamen boşaldıktan sonra alınacak önlemleri bilmelidir.

 

Co2 yangın tüpü kullanma talimatı tüplerin üzerine üretici firma tarafından yapıştırılmaktadır. Ancak yangın durumlarında tüplerin üzerini okumak zaman alacağı için, yangın tüpünün kullanılması talimatını kişiler ezbere bilmeli ve uygulayabilmelidir.

Co2 Yangın Tüpü Kullanım Alanları

İçinde bulunan karbondioksit nedeniyle Co2 yangın tüpü kullanım alanları bilimsel olarak sınıflandırılmış ve sınırlandırılmıştır. Daha çok B tipi yangınlar ve C tipi yangınlarda etkili olması nedeniyle TSE tarafından bu tip yangınlarda kullanılması önerilmektedir. Hassas çalışmaların yapıldığı laboratuarlar ve temizlenmesi zor olan mutfakların birincil önceliği CO2 yangın tüpleridir.

 

Trafolar, jeneratörler, sanayi fırınları, arşivler, güç aktarımı odaları, kablo yolları, motor odaları, boya kabinleri, yanıcı sıvı depolama bölgeleri, elektrik panoları, sanayi laboratuarları, bilgisayar odaları gibi bölgeler elektrik yangınlarının çıkma riski yüksek bölgeler olduğu için Co2 yangın tüpü kullanım alanları arasında yer almaktadır.