Acil Aydınlatma ve Yönlendirme Sistemleri

Acil Aydınlatma ve Yönlendirme Sistemleri

Aydınlatma sisteminde meydana gelebilecek olası bir arıza durumunda ya da elektrik kesintisi söz konusu olduğunda devreye girerek TS EN 60598-2-22 standartlarına göre ışıklandırma sağlayan aydınlatma armatürü türlerinden biridir.

Acil aydınlatma armatürleri acil durumlarda ihtiyaç duyulan aydınlatmayı sağlayarak ve gerekli çıkışlara yönlendirerek mahalde bulunan insanları olası tehlikelerden korur.

Yangın kaçış acil aydınlatma armatürlerinde, tüm uygulamalara yönelik yerli üretim, her türlü bina ve mimariye uygun geniş ürün yelpazesi, kaliteli ürün, uygun fiyat politikası ile hizmet vermekteyiz. Bağımsız acil aydınlatma ve yönlendirme armatürleri modern şehir yaşamının vazgeçilmez ve hayati önem arz eden bir parçasıdır.

Enerji kaynaklarının yetersizliğinden, doğal afetlerden ve kazalardan kaynaklanan elektrik kesintilerinde, insanların can güvenliğini tehlikeye atmadan bu durumlardan kurtulmaları, bulundukları kapalı ortamı hızlı ve güvenli bir şekilde tahliye etmeleri ancak yeterli aydınlatma ve bu tahliye işlemini hızlandırmak için gerekli yönlendirme işaretleri ile mümkündür.

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

 

Uygulama Alanlarımız

  • Okullar ve Eğitim Kuruluşları
  • Fabrikalar ve Tesisler
  • Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları
  • İş Merkezleri ve Plazalar
  • Oteller ve Turizm Tesisleri
  • Rezidanslar, Villalar ve Siteler
  • Alışveriş Merkezleri ve Mağazalar

Acil Aydınlatma Yönetmeliği

Acil aydınlatma ve yönlendirme sistemi, yönetmeliklere göre merkezi bataryalı sistemlerle de kurulabilir. Fakat bu çok güvenli bir çözüm yöntemi değildir. Yangın ve deprem gibi durumlarda elektrik tesisatı zarar görebilir ve hatta yangın kontrol panelleri gibi sistemler bunu önleyici bir tedbir olarak uygulayabilirler.

 

Böyle bir durumda, normal besleme tesisatı enerji vermeyeceği gibi, merkezi besleme sistemi de devre dışı kalacaktır. Hatta arıza tesisattan kaynaklanıyor ise, merkezi beslemeli acil aydınlatma, yine görevini yerine getiremeyecektir.